•  

  V Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych

   

  19.11.2016 r. w Katowicach odbył się  etap regionalny V Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych, na którym naszą szkołę reprezentowali: Klaudia Drozd (kl. II A) i Damian Andruchowicz  z Michałem Kątnikiem (kl. II B) .

  Organizatorem Turnieju jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna. Udział w Turnieju może wziąć młodzież ze szkół gimnazjalnych, licealnych, techników i zasadniczych szkół zawodowych. Turniej Maszyn Wiatrowych polega na zbudowaniu (zgodnie z regulaminem i rysunkiem technicznym) modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną wiatru na energię mechaniczną. Zgłoszona na Turniej maszyna jest testowana na profesjonalnym stanowisku pomiarowym wykonanym przez firmę Unilogo w trzech konkurencjach: - największa moc, - obroty przy obciążonym wale maszyny, -  moment obrotowy przy zatrzymanym wale maszyny.

  Turniej podzielony jest na dwa etapy: eliminacje regionalne i finał. W finale przewidziano start 50 drużyn (25 z kategorii gimnazja i 25 w kategorii szkoły ponadgimnazjalne). Prawo startu w finale wywalczą zwycięzcy eliminacji regionalnych (brana jest pod uwagę klasyfikacja generalna) – 12 miejsc, po 6 z każdej kategorii wiekowej. Pozostałe 38 miejsc zostanie przyznane kolejnym drużynom w klasyfikacjach generalnych eliminacji regionalnych w zależności od liczby drużyn startujących w poszczególnych eliminacjach. W Katowicach startowały 44 drużyny z gimnazjów. Nasi uczniowie w klasyfikacji generalnej zajęli: 18 miejsce (Klaudia) i 35 miejsce (Damian i Michał), ale w kategorii największa moc, wiatrak Klaudii zajął 10 miejsce. Z Turnieju uczestnicy przywieźli dyplomy i mocne postanowienie zbudowania modeli wiatraków, które w przyszłym roku osiągną lepsze wyniki.

 •  

   Przygotowała: Marzena Sławska


  ©