•   „Przy herbacie o książce”     

           W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa młodzież Publicznego Gimnazjum  nr 1 spotkała się na warsztatach czytelniczych w Niezależnym Ośrodku Kultury „Herbaciarnia”. W trakcie zajęć uczniowie klasy 3B zmierzyli się z zadaniami związanymi z rolą książki w życiu młodego człowieka we współczesnym świecie.

   

  Młodzież pracowała w kilkuosobowych grupach. Każda z grup miała za zadanie wymyślić własną nazwę i wybrać przedstawiciela. Warsztaty przebiegały dwuetapowo. W części pierwszej zadaniem grupy było przygotowanie prezentacji i przedstawienie odpowiedzi w formie graficznej na następujące pytania: „Czego młodzi ludzie poszukują w książkach?”, „Książka czy film?”, „E-booki czy tradycyjne książki?”, „Kupić czy wypożyczyć?” oraz „Jak wygląda przyszłość książki?” 

   

  Część druga poświęcona była wylosowanym przez grupy książkom, które zostały zakupione do szkolnej biblioteki z pozyskanych środków w kwocie 15000zł  w ramach wyżej wymienionego programu.

   

  Uczniowie przy aromatycznej herbacie zaczytywali się w książkach, a następnie przygotowywali krótką recenzję na podstawie przeczytanych wspólnie fragmentów. W klimatycznym miejscu odczytywane na głos treści nabierały nowego znaczenia, uczniowie starali się wczuwać w role bohaterów i jednocześnie oddać charakter lektury. Niektóre zadania wymagały wykazania się pomysłowością i tak uczniowie  starali się wykreować postać z wybranej książki z rzeczy, które posiadali przy sobie.

   

  Przez moment w kawiarni pojawili się tacy bohaterowie jak: Czerwony Kapturek, Pan Kleks, Dziewczynka z zapałkami czy popularny Harry Potter. Inspirując się miejscem uczniowie mieli wykonać zdjęcie reklamujące książkę i zachęcające do jej czytania.

   

  Szczególne podziękowanie składamy właścicielom i pracownikom „Herbaciarni” za możliwość zorganizowania warsztatów w klimatycznym miejscu, w którym dobrze jest zatopić się w lekturze przy filiżance gorącej herbaty. Iwona Denes Mariola Wojciechowska-Chwastowska

   

   

  Iwona Denes Mariola Wojciechowska-Chwastowska


 •  Przygotowała: Mariola Wojciechowska -Chwastowska..


  ©