„O Piłsudskim słów kilka”              

Dzień Patrona to w Publicznym Gimnazjum Nr 1 ważna uroczystość wpisana na stałe do kanonu imprez szkolnych. W ramach Święta Patrona 18 marca odbył się już po raz szósty turniej szachowy pod nazwą „ Piłsudski też grał w szachy”  prowadzony przez Pana Jacka Toporowskiego.   Szkoły podstawowe i gimnazja brzeskie zostały zaproszone do wzięcia udziału  w konkursie plastycznym na portret Józefa Piłsudskiego. Tytuł tegorocznej edycji konkursu,  prowadzonego od lat przez Pana Waldemara Mroza, to  „Józef Piłsudski-Bohater, który na stałe wpisał się w dzieje Polski”.

 Zarówno turniej szachowy, jaki konkurs plastyczny cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.             Główna uroczystość z okazji imienin naszego Patrona Józefa Piłsudskiego odbyła się 21 marca w Brzeskim Centrum Kultury. W części oficjalnej życzenia naszej szkole przekazał Burmistrz Brzegu Pan Jerzy Wrębiak za pośrednictwem Zastępcy Burmistrza Pana Tomasza Witkowskiego. Na ręce Pani Dyrektor Danuty Stefańskiej życzenia  przekazał również Starosta Brzegu Pan Maciej Stefański za pośrednictwem Pana Mieczysława Niedźwiedzia.  Wielu zaproszonych gości przekazało życzenia naszej szkole.             Program artystyczny przygotowała klasa 2B wraz z wychowawcą, a gościnnie wystąpiła uczennica klasy 3B Edyta Małek. Uroczystość pięknie poprowadzili Wiktoria Zagier oraz Michał Długosz. Na scenie pojawił się „sam Józef Piłsudski”, który przyglądał się współczesnej wolnej Polsce. Wspominał on lata walki o niepodległość, ale i przyjemne chwile, jakimi było oglądanie starych  filmów czy gra w szachy. W rolę Marszałka wcielił się Szymon Radka i wprowadził wszystkich w  sentymentalny nastrój.             Narrator- Krzysztof Dylak-  pytał o stan wiedzy  Polaków na temat historii Polski, a „głos Marszałka” (w tej roli  Jakub Bielski) przemawiał z zaświatów do publiczności.            

Druga część uroczystości obfitowała w śmieszne gagi sytuacyjne.             Uczestnicy programu „Handlarze” Janek(Paweł Buras) i Ajuna (Nikola Nowakowska), Damian (Dominik Bielecki) oraz Paweł(Miłosz Świerk) mięli za zadanie  ubić niezły interes kupując cenne pamiątki w domu Pana Stanisława Wiśniewskiego (Jakub Łazarewicz)przy ulicy Topolowej w Krakowie.             Scenografię do tej części przygotowały Martyna Miazgowska i Karolina Bojko oraz Adrian Soczewicz, a prezentację Kacper Tymków.             W rolę prowadzącego Huberta Urbańskiego wcielił się Szymon Radka. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem próbowali dobić targu z krzepkim Panem Wiśniewskim. Usłyszeli przy tym historię o Marszałku Józefie Piłsudskim ukrytą w starych sprzętach takich jak, szachy, szabla Marszałka czy rzeźba z dworku w Milusinie. Historia naszego patrona została przedstawiona w ciekawy sposób i spotkała się z życzliwym przyjęciem. Po zakończeniu uroczystości przyszła chwila na podziwianie nagrodzonych prac plastycznych na wystawie przygotowanej pod okiem Pana Waldemara Mroza przez Panią Bogusławę Lechwar i Pana Marka Taczanowskiego. W przygotowanie uroczystości zaangażowali się uczniowie oraz rodzice z klasy 2B, którym serdecznie dziękujemy.

Wszystkim zaproszonym gościom oraz  rodzicom dziękujemy za zaszczycenie naszej uroczystości swoją obecnością.  


 

 

 

      Przygotowała: Iwona Denes..

powrót >>>

 

  
©