Ślubuję……       

  10 listopada pierwszoklasiści z naszego gimnazjum oficjalnie zostali włączeni do grona uczniów PG nr1 w Brzegu. Uroczystość pasowania na gimnazjalistę odbyła się na nowo wyremontowanej hali sportowej i zgromadziła grono pedagogiczne, rodziców oraz najważniejszych w tym dniu - pierwszoklasistów.Akademia rozpoczęła się od krótkiego przemówienia Pani Dyrektor Danuty Stefańskiej, która przywitała wszystkich bardzo serdecznie, podkreślając wagę uroczystości. Następnie swój program przedstawiła klasa 3b, która poczuła się w obowiązku zapoznać młodych gimnazjalistów z sylwetką patrona naszej szkoły, którym jest Józef Piłsudski. Mottem przewodnim akademii były słowa marszałka: „Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

      pasowanie

                              Uczniowie klasy 3b pod opieką pani Doroty Banik przybliżyli biografię Józefa Piłsudskiego. Nie zabrakło patetycznych pieśni, wzruszających wierszy, ale też epizodów z życia obecnej młodzieży. Wszystko to odbyło się w obecności Józefa Piłsudskiego, w którego rolę wcielił się Grzegorz Tymków oraz towarzyszącego mu wojska polskiego: Piotr Andruchów, Kacper Benedyczuk, Patryk Wujek i Piotr Kupis, przedstawiciela rządu – Daniel Warzycha i gazeciarza, którego zagrał Artur Pacyna. Rolę uczennicy z gimnazjum zagrała Weronika Adamska, natomiast jej matkę – Dominika Warzycha. Utwory recytowały: Nikola Dwojak i Weronika Nowakowska, a całość uroczystości poprowadziły: Marta Górska i Małgorzata Kołda. Akademii towarzyszyła prezentacja multimedialna, przygotowana przez Karolinę Rupę, na której znalazły się nie tylko zdjęcia z życia Józefa Piłsudskiego, ale tez słowa utworów śpiewanych przez chórek, do którego ze swoim śpiewem dołączyli się zaproszeni goście. Część artystyczną zakończyła swoim przejmującym głosem Edyta Małek, która przepięknie zaśpiewała utwór „Żeby Polska była Polską”.                    

pasowanie 

    Po części artystycznej nastąpił długo oczekiwany moment, po którym Pani Dyrektor Danuta Stefańska odczytała treść ślubowania, a następnie przy pomocy szabli, symbolu najwyższych wartości, honoru i tradycji, pasowała uczniów klas pierwszych, przyjmując ich tym samym do grona społeczności gimnazjalnej. W tym momencie uczniowie klas pierwszych jako pełnoprawni gimnazjaliści mogli po raz pierwszy zaśpiewać hymn naszej szkoły.           

pasowanie 

 Tekst: D. Banik Zdjęcia: E. Jarząb

 

    Przygotowała:Dorota Banik

powrót >>>

 

  
©