Ci wspaniali mężczyźni,
 w swych wspaniałych maszynach"

„Ci wspaniali mężczyźni, w swych wspaniałych maszynach” – szczególna lekcja polskiego..   Na 12 i 13.02.15 klasy 3a i 3c Publicznego Gimnazjum nr 1 maiły zaplanowane pierwsze spotkanie z  tekstem „Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera. Pytanie – „Kto przeczytał? – na szczęście nie padło…teraz po lekcji przeczytają prawie wszyscy… Co spowodowało zmianę  nastawienia do lektury, zadań i rozmowy o wojennym reportażu? Właśnie szczególna lekcja polskiego… Otóż, graliśmy w grę planszową „Dywizjon 303”wydaną przez GWO w serii „Między nami graczami”.

 Gra składa się z pytań dotyczących lektury, pozwala na planszy, gdzie jesteśmy lotnikami dywizjonu, rozegrać podniebną bitwę.

 Zabawa jest przednia, a dzięki  półjawnym odpowiedziom  na pytania nasza wiedza o realiach tamtych czasów, o bitwie o Anglię, o Dywizjonie 303, o walkach  Polaków na frontach II wojny światowej w bardzo dla nas zajmujący sposób wzbogaciła się i przede wszystkich zaciekawiła utworem. Chcemy więcej takich lekcji! Już Ignacy Krasicki w osiemnastym wieku twierdził, ze sztuką  jest „uczyć, bawiąc”.

         Gimnazjaliści PG 1

 

Przygotowała: Beata Matyszczak  .

powrót >>>

 

  
©