Uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1
 finalistami konkursu „Reakcja Łańcuchowa”

W dniach od 15 listopada do 18 grudnia trwał Ogólnopolski Konkurs „Chain Reaction” ( Reakcja Łańcuchowa). Brali w nim udział uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Brzegu.

 Zespół pod nazwą Mens_Zurka w składzie: Jakub Maszkowski, Kacper Strojec, Przemysław Bodnik, Tobiasz Bednarek, Krzysztof Pawlak, przygotował specjalny zestaw doświadczeń zgodnie z wymogami konkursu i pod opieką nauczycielki chemii mgr Renaty Mesjasz. Istotą konstrukcji ich  „Reakcji łańcuchowej” było to, że po uruchomieniu musiała ona działać automatycznie w oparciu o zjawiska fizyczne i reakcje chemiczne, bez udziału człowieka. Co najmniej 3 kroki  z 10, musiały być oparte na przemianach chemicznych. Z przebiegu reakcji należało nakręcić filmik  jednym ujęciem, co oznacza, że kamera musiała dokładnie pokazywać to, co dzieje się w danym momencie. Gotowy film został przesłany do organizatora. Zrównoważony rozwój ma coraz większe znaczenie, dlatego wykorzystywano również materiały ekologiczne  (np. tworzywa biodegradowalne).  Film był oceniany przez specjalne jury składające się m. in. z chemików i fizyków. Film z przebiegiem reakcji został też umieszczony na stronie organizatora i poddany pod głosowanie internautów. Praca uczniów została zakwalifikowana  do udziału  w finale, który odbył się 18 grudnia w Warszawie. Uczniowie otrzymali nagrodę w postaci  zwiedzania Centrum Nauki Kopernik. Dzięki wsparciu Dyrektora Gimnazjum Danuty Stefańskiej oraz Rady Rodziców przy PG1 możliwy był wyjazd do Warszawy i udział uczniów w finale konkursu.

 Uczniowie byli zachwyceni pobytem w stolicy i w Centrum Nauki Kopernik, gdzie samodzielnie mogli wykonywać przygotowane przeróżne eksperymenty. Atrakcji dopełnił widok Pałacu Kultury, przejazd warszawskim metrem i powrót piętrowym autobusem. Cieszy fakt, że nauki ścisłe mają zwolenników wśród uczniów. Nauka przez zabawę przychodzi łatwiej i lepiej się ją zapamiętuje.

 

tekst, zdięcia: Renata Mesjasz .

powrót >>>

 

  
©