•        

  Publiczne Gimnazjum nr 1 w Brzegu w finale

  Ogólnopolskiego  Konkursu  Literatury  Fantasy

    „Źródła Marzeń – Sources of Dreams” 2017

   

   Ogólnopolski Literatury Fantasy  ma na celu przede wszystkim propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie literatury ciekawej, zajmującej, a jednocześnie przekazującej pozytywne wartości, m.in. przyjaźni, odpowiedzialności, odwagi oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Konkurs jest także okazją do spotkania nauczycieli różnych miast, wymiany doświadczeń i spostrzeżeń oraz podniesienia kwalifikacji, poprzez uczestnictwo w warsztatach metodycznych organizowanych podczas trwania finałów konkursu.  Uczniom konkurs daje możliwość sprawdzenia swoich umiejętności czytania ze zrozumieniem, wyszukiwania i analizowania informacji, redagowania krótkich tekstów użytkowych oraz skonfrontowania ich z rówieśnikami z innych miejscowości.

   

   22 kwietnia 2017 r. o godzinie 12:00 rozpoczęły  się finały trzeciej  edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literatury Fantasy „Źródła Marzeń – Sources of Dreams” 2017. Tegoroczne finały rozegrane zostały w dwóch zamkach: Gniew (woj. pomorskie) i  Moszna (woj. opolskie).  W każdym z zamków o tytuł najlepszego stanęło do walki ponad 40 uczestników, którzy po raz kolejny mieli wykazać się niezwykłą wiedzą na temat przygód młodego czarodzieja (I kategoria: J. K. Rowlling), niezwykłej opowieści o dzielnym zwiadowcy (I kategoria: J. Flanagan), w tym roku po raz pierwszy wprowadzono do I kategorii C.S Lewisa „Opowieści z Narnii”;  II kategorię przeznaczoną dla III klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych  stanowiła  literatura autorstwa Tolkiena („Powrót Cienia”, „Drużyna Pierścienia”, „Zdrada Isengardu”, Podróż do Mordoru”, Wojna o Pierścień”, Powrót Króla,”, „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.

   

   

  W pierwszym etapie konkursu wzięło udział ponad trzy tysiące uczniów z całej Polski, (ponad czterysta szkół). W finałach swoich reprezentantów będą miały szkoły m.in. z Gdańska, Łęczycy, Warszawy, Kluczborka, Katowic, Lublina, Raciborza, Brzegu,  itd.

  Uczestnicy w drugim etapie zmierzyli  się z zadaniami obejmującymi wiedzę dotyczącą treści poszczególnych książek oraz umiejętności związane z redagowaniem  tekstów użytkowych, typu zaproszenie, ogłoszenie, zawiadomienie, rozprawka. Czas na rozwiązanie testu to 90 minut. Komisja konkursowa składa się z polonistów – pasjonatów literatury fantasy.

   

   Na zwycięzców czekają przygody w Szkołach Quevertonu, niezwykłej krainy, w której zrzeszonych jest aż osiem polskich zamków i pałaców: Czocha, Gniew, Kliczków, Krasiczyn, Moszna, Giżycko, Baranów Sandomierski oraz Pałac Witaszyce. Szkoły Quevertonu to kolonie, prowadzone w stylu szkół brytyjskich, właśnie w polskich zamkach, organizowane pod nazwą Szkoła Czarodziejów, Szkoła Tropicieli Queverton, czy Gwiezdna Akademia. Dla każdego finalisty organizator przewidział nagrody książkowe.

  W czasie konkursu uczestnicy wraz z rodzicami, czy swoimi opiekunami-nauczycielami  mogli zwiedzić zamek i wziąć udział w przykładowych zajęciach Szkoły Czarodziejów, czy Szkoły Tropicieli. Dla chętnych nauczycieli i rodziców zostały   przeprowadzone prelekcje i warsztaty dot. wpływu literatury fantasy na rozwój wyobraźni „młodego człowieka” oraz jego rozwoju w życiu społecznym.

  Do ogólnopolskiego  fianału z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzegu  ( spośród 9 uczestników) zakwalifikowała się uczennica klasy trzeciej – WERONIKA GUSZPIT  - miłośniczka i znawczyni  twórczości  J.R.R.  TOLKIENA, wstęp do rundy finałowej dało jej rozwiązanie testu na poziomie 94 %.

   Brzeska reprezentacja w Mosznej liczyła 3  osoby - rodzina,  polonistka i uczestniczka. Weronika  w Ogólnopolskim Finale zdobyła siódme  miejsce, jednak tylko pierwsze miejsce  nagradzane jest wakacjami w Szkole Odkrywców, dlatego wciąż nie składamy broni…  Dla wszystkich z nas była to niezwykła przygoda, oprócz  emocji konkursowych czekały na nas przeżycia estetyczne, zwiedzanie bajecznego zamku w Mosznej i pięknego parku.

  Dla sympatyków świata „Władcy pierścieni” mamy zagadkę z finału konkursu:

  Kim jest? - „Ta staruszka jednooka  żwawo  pomyka w podskokach,

  Bardzo szczupłą  jest   osobą, długi ogon ma za sobą”

   Dziękuję  bardzo Weronice za upór i wytrwałość w zgłębianiu tajników świata Tolkiena, panu Krzysztofowi  - wujkowi Weroniki  za bezpieczną i sympatyczną podróż, a jej rodzicom za wsparcie i doping w trakcie trwania konkursu, Radzie Rodziców działającej przy PG1 za wsparcie finansowe.

  Polonistka -   Beata  Matyszczak   Tekst zdjęcia: Beata Matyszczak


 • ©