• Znalezione obrazy dla zapytania prawa dziecka

                        

  Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

  w  PG nr 1

   W tym roku w dniach 14-20 listopada nasze miasto było stolicą wielkiego dziecięcego święta, gdyż Brzeg był organizatorem Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka i Pana Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka.

  Imprezie tej towarzyszyły przez cały tydzień jej trwania liczne konkursy, gry, debaty, spotkania ze znanymi dotąd tylko z ekranów telewizorów osobami.

  Nasza szkoła PG1 także bardzo aktywnie uczestniczyła w tym „dziecięcym”  tygodniu, biorąc udział aż w trzech debatach, co jasno pokazało, że tematyka tych dni nie jest nam obca i budzi szereg pytań, wątpliwości oraz powoduje liczne  przemyślenia.

              Już w poniedziałek klasa II a, pod czujnym okiem Pani Bogusławy Lechwar i Pani Doroty Banik, przygotowała audycję radiową, która w pigułce streszczała najważniejsze z praw dzieci i była świetnym wprowadzeniem w charakter całego tygodnia. Towarzyszyła temu wystawa prac uczniów umieszczona na parterze szkoły, która przedstawiała obrazowo prawa dziecka.

 • I tak wszyscy w naszym gimnazjum czekaliśmy z niecierpliwością na środę, ponieważ nasza szkoła była miejscem odwiedzin Pani sędzi Anny Marii Wesołowskiej. W spotkaniu tym uczestniczyli także przedstawiciele innych szkół ponadgimnazjalnych naszego miasta. Po powitaniu znamienitego Gościa przez Panią Dyrektor Danutę Stefańską i z-ca Dyrektora Panią Beatę Matyszczak  wysłuchaliśmy z uwagą wykładu dot. naszych praw i obowiązków. Poruszona została także problematyka przestępstw, wskazane zostały przyczyny i konsekwencje czynów niedozwolonych popełnianych przez młodzież. Spotkanie było niezwykle ciekawe, gdyż Pani Sędzia przytaczała wiele przykładów ze swojej bogatej 30-letniej kariery sędziowskiej, odpowiadała także na pytania uczniów.  Te 1,5 godziny minęło nie wiadomo kiedy. Pozostały pamiątkowe zdjęcia i autografy, a w księgarniach do kupienia książka Anny Marii Wesołowskiej poruszająca wspomniane tematy.

  W czwartek delegacje klas naszego gimnazjum uczestniczyły w  spotkaniu z Panią prawnik Iwoną Frajd. Kameralne grono, przesympatyczna Pani Prawnik i panująca atmosfera sprzyjała zadawaniu mnóstwa pytań, na które Pani Iwona  z cierpliwością i uśmiechem odpowiadała. Debacie tej przysłuchiwały się nasze Panie Dyrektorki. Pani prawnik rozwiała wiele naszych wątpliwości dotyczących trudnych spraw, szczególnie omawiając je od strony prawa. Również w czwartek kl. IIIb razem z Panią Iwoną Denes reprezentowali nasze gimnazjum w Zamku Piastów Śląskich na spotkaniu dotyczącym Konwencji Praw Dziecka.

  W piątek zaś brzeski Ratusz był miejscem debaty poświęconej prawom dzieci i młodzieży z udziałem ekspertów: Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka, Pani Doroty Zawadzkiej i Pana Grzegorza Jacha. Debata była interesująca, podzielona tematycznie na III części, każdy mógł zadawać pytania wcześniej przygotowane oraz  te, które „urodziły się” w czasie jej trwania. Na uwagę zasługuje fakt, że debata ta była prowadzona przez naszych rówieśników, w tym nasze koleżanki, uczennice klasy IIa naszego gimnazjum Martę Owad i Aleksandrę Guzendę, które działają w Młodzieżowej Radzie Miasta.

  Niezwykle wzruszającym, jak dla mnie, momentem tej debaty było wysyłanie smsa do Rodzica o treści „Kocham Cię” (reakcje Rodziców bezcenne ). Było to jednak przypomnienie „Super Niani” o wzajemnym szacunku, prawach, ale i obowiązkach w relacji Dziecko-Rodzic.

  Debata ta transmitowana była w Internecie.

              Na tym jednak nie koniec atrakcji jakie przyniósł nam ten tydzień.

  Niedzielny poranek przywitał nas, dzięki Bogu, bezdeszczową pogodą i miejska gra terenowa pt. „Ambasadorowie Praw Dziecka” mogła się odbyć. Naszą szkołę dumnie reprezentowali uczniowie klasy IIa i IIb wraz z Paniami Sylwią Szulc i Dorotą Banik. Konkurencje wymagały od nas sprawności fizycznej i intelektualnej, ale ich wykonanie sprawiało nam wiele radości. I chociaż nie zawsze udawało się zdobyć w poszczególnych konkurencjach maximum punktów i żaden z naszych zespołów nie zdobył premiowanego miejsca, pomysł na tę grę uważam za świetny i godny kontynuowania. Na koniec naszych sportowo-intelektualnych zmagań byliśmy świadkami odsłonięcia przez Pana Rzecznika Marka Michalaka i Pana Burmistrza naszego miasta Jerzego Wrębiaka Ławeczki Korczakowskiej , która znajduje się w Parku Wolności , za stawem, na polanie i otacza stary dąb.

  Warto się tam wybrać  i zaczytać się w pięknych cytatach Janusza Korczaka, które są na niej umieszczone …. I odpocząć po niezwykle intensywnym tygodniu z prawami dziecka w Brzegu.

              Zakończenie jednak tego niezwykłego tygodnia zwieńczyła uroczysta gala w BCK-u. Gospodarzami gali byli eksperci Rzecznika Praw Dziecka Pan Grzegorz Jach, który jest autorem programu „Profilaktyka a Ty” oraz Pani Dorota Zawadzka, znana wszystkim psycholog dziecięca. Na sali obecni byli również sam Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak, Burmistrz Brzegu Pan Jerzy Wrębiak oraz Prezydent Świdnicy Pani Beata Moskal-Słaniewska, która była gospodarzem Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w zeszłym roku. Na widowni pojawiło się wiele znamienitych gości, wśród których oczywiście nie mogło zabraknąć dzieci.

  Największe wrażenie wywarł na mnie spektakl pt. „Sekret” w reżyserii Pana Grzegorza Jacha, którego aktorami była młodzież z brzeskich szkół. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Juźwin, Martyna Miazgowska, Adam Idzi, Adam Bilski i Szymon Radka. Spektakl był przejmujący, a gra aktorska rewelacyjna.

              Był to niezapomniany wieczór, który obfitował w wiele wzruszeń, śmiechu, a także cudownych chwil. I był to niezapomniany tydzień, w którym główną rolę odegrały DZIECI.

   

  Julia Dzieduszyńska z kl. IIa  z PG nr1

  Zdjęcia: Dorota Banik
   Przygotowała: Dorota Banikt


  ©