• 11 listopada
 • „Wybiła godzina rozstrzygająca. Polska przestała być niewolnicą i sama chce stanowić o swoim losie, sama chce budować swą przyszłość, rzucając na szalę wypadków własną siłę oręża....”

   Józef Piłsudski

  10 listopada, z okazji 98.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez klasę III c, prowadzona przez Karolinę Rzeszut i Karola Piotrowskiego.11 listopada 1918 roku nasza Ojczyzna po 123 latach niewoli odzyskała swą wolność i suwerenność.

  Przez 123 lata zaborcy próbowali narzucić Polakom swój język, kulturę, obyczaje i religię, lecz dzięki mądrości naszych przodków ocaliliśmy to, co dla Narodu  najcenniejsze miłość do Ojczyzny, wiarę i umiłowanie wolności.

  Mottem naszej akademii były słowa Patrona naszego gimnazjum Marszałka Józefa Piłsudskiego, który prowadził Naród ku niepodległej Ojczyźnie: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

   

  Obecni na przedstawieniu mogli poznać wydarzenia związane z czasem zaborów, takie jak powstańcze zrywy Polaków oraz działalność Marszałka Piłsudskiego. Ważnym było to, że na scenie pojawili się wszyscy uczniowie klasy, by pokazać złożoną sytuację naszego kraju w czasie 123 lat niewoli. Podsumowując występ Dyrektor Danuta Stefańska zachęciła uczniów do intensywnego przeżycia Święta, między innymi zapoznając się z propozycjami miasta na nadchodzący dzień.

    

  Przedstawienie uświetniła wspaniała muzyka przygotowywana przez Zuzannę Macierzyńska, Martę Owad i Szymona Radkę pod kierunkiem Pani Honoraty Rodoborskiej i księdza Łukasza Prączko, prezentacja multimedialne odtwarzane dzięki pomocy Pana Marka Taczanowskiego przez Kingę Pyżalską i Wojciecha Tysiera oraz dekoracje tworzone przez klasę III c przy wsparciu Pani Grażyny Wojtyczy i Pani Ewy Jarząb.

  Za zaangażowanie i pomoc serdecznie dziękują uczniowie klasy III c z wychowawcą  

    •  Opracowała: Sylwia Szulc  


 • ©